TABC high school basketball rankings

Sports

Texas high school boys and girls public and private school basketball rankings as compiled by the Texas Association of Basketball Coaches for the week of Jan. 13:

BOYS PUBLIC

Class 6A

1. Duncanville, 16-2; 2. Dickinson, 18-5; 3. Waxahachie, 20-3; 4. Humble Summer Creek, 22-4; 5. Killeen Ellison, 21-4; 6. Austin Westlake, 22-1; 7. Allen, 18-4; 8. Humble Atascocita, 22-4; 9. Beaumont United, 20-2; 10. Galena Park North Shore, 22-2; 11. Richardson, 22-2; 12. Odessa Permian, 18-2; 13. Grand Prairie, 15-1; 14. South Grand Prairie, 17-5; 15. Katy Morton Ranch, 15-8; 16. Austin Vandegrift, 20-2; 17. Prosper, 19-3; 18. Lewisville, 14-10; 19. Coppell, 18-4; 20. Denton Guyer, 15-4; 21. North Crowley, 19-5; 22. SA Northside Brandeis, 19-2; 23. Spring Westfield, 19-3; 24. DeSoto, 11-8; 25. Los Fresnos, 20-3.

Class 5A

1. Lancaster, 19-2; 2. Alvin Shadow Creek, 17-2; 3. Fort Bend Hightower, 18-5; 4. Sulphur Springs, 17-6; 5. Port Arthur Memorial, 19-4; 6. FW Wyatt, 14-6; 7. SA Wagner, 19-5; 8. Carrollton Smith, 16-0; 9. Austin LBJ, 17-5; 10. Burleson Centennial, 19-4; 11. Dallas Kimball, 16-5; 12. Midlothian, 15-7; 13. Hutto, 22-3; 14. Mansfield Timberview, 14-6; 15. Dallas South Oak Cliff, 14-6; 16. Red Oak, 13-11; 17. Brownsville Veterans Memorial, 17-2; 18. FW Brewer, 15-5; 19. EP Andress, 19-3; 20. WF Rider, 20-4; 21. Manvel, 15-7; 22. Manor, 16-7; 23. Lewisville The Colony, 18-6; 24. Frisco Independence, 16-5; 25. CC Ray, 14-4.

Class 4A

1. Houston Yates, 10-4; 2. Dallas Lincoln, 11-11; 3. Dallas Carter, 15-7; 4. Decatur, 16-6; 5. Liberty Hill, 16-6; 6. Dallas Faith Family, 9-12; 7. FW Dunbar, 8-9; 8. Seminole, 15-8; 9. Argyle, 21-1; 10. La Marque, 21-6; 11. Waco Connally, 10-4; 12. Clint, 15-5; 13. Lubbock Estacado, 16-5; 14. Silsbee, 11-11; 15. Waxahachie Life, 17-8; 16. Fredericksburg, 22-0; 17. Pleasanton, 21-3; 18. Celina, 13-6; 19. China Spring, 18-7; 20. Stafford, 15-9; 21. Lamar Fulshear, 8-13; 22. Palestine, 16-8; 23. Paris, 20-4; 24. Alvarado, 15-7; 25. Krum, 6-14.

Class 3A

1. Dallas Madison, 8-11; 2. Crockett, 20-2; 3. SA Cole, 17-6; 4. Universal City Randolph, 18-2; 5. Peaster, 19-4; 6. Coldspring-Oakhurst, 21-4; 7. Brock, 17-7; 8. Hallettsville, 17-2; 9. CC London, 19-4; 10. Little Rivery Academy, 15-6; 11. Abernathy, 13-3; 12. Shallowater, 17-4; 13. Aransas Pass, 16-8; 14. Santa Rosa, 15-6; 15. Atlanta, 18-4; 16. Grandview, 10-10; 17. Tatum, 13-8; 18. Childress, 16-5; 19. Malakoff, 13-4; 20. Van Alstyne, 15-6; 21. Diboll, 12-6; 22. Winnie East Chambers, 14-7; 23. Commerce, 14-9; 24. Mineola, 13-7; 25. Franklin, 15-9.

Class 2A

1. Martins Mill, 23-0; 2. Shelbyville, 20-2; 3. Grapeland, 21-1; 4. Hearne, 15-1; 5. Tenaha, 16-4; 6. Muenster, 12-2; 7. Gruver, 13-4; 8. Clarksville, 12-8; 9. Thorndale, 16-4; 10. Floydada, 15-4; 11. San Perlita, 16-9; 12. Post, 7-1; 13. Garrison, 18-3; 14. McLeod, 20-2; 15. Dallardsville Big Sandy, 17-3; 16. Poolville, 16-7; 17. Port Aransas, 15-10; 18. Clarendon, 13-6; 19. Flatonia, 16-5; 20. Yorktown, 12-10; 21. Gary, 20-4; 22. Stamford, 14-7; 23. Wheeler, 9-6; 24. San Augustine, 7-3; 25. Wolfe City, 18-6.

Class 1A

1. La Rue La Poynor, 19-2; 2. Slidell, 16-7; 3. Graford, 16-6; 4. Gail Borden County, 16-2; 5. Paducah, 15-2; 6. Laneville, 14-5; 7. Nazareth, 13-6; 8. Jayton, 16-2; 9. Eula, 16-5; 10. Texline, 14-5; 11. Leggett, 17-5; 12. Mertzon Irion County, 16-0; 13. Waelder, 19-6; 14. Neches, 11-8; 15. Dime Box, 12-6; 16. Lingleville, 17-3; 17. Lipan, 13-9; 18. Moulton, 12-6; 19. Saltillo, 16-5; 20. Ector, 16-5; 21. Oakwood, 5-9; 22. Calvert, 13-4; 23. Springlake Earth, 13-4; 24. Westbrook, 16-5; 25. Rankin, 6-5.

BOYS PRIVATE

TAPPS 6A/SPC

1. Plano John Paul II, 27-1; 2. Dallas St. Mark’s, 17-4; 3. Tomball Concordia Lutheran, 19-7; 4. SA Antonian Prep, 25-7; 5. Houston Christian, 20-7; 6. Midland Christian, 23-4; 7. Arlington Oakridge, 21-1; 8. SA St. Mary’s Hall, 19-6; 9. Plano Prestonwood Christian, 17-10; 10. Houston St. John’s, 15-4.

TAPPS 5A

1. Frisco Legacy Christian, 21-5; 2. Houston Westbury Christian, 14-9; 3. Sugar Land Fort Bend Christian, 12-6; 4. Victoria St. Joseph, 13-5; 5. SA TMI Episcopal, 22-3; 6. Austin St. Michaels, 13-9; 7. FW Christian, 14-7; 8. Grapevine Faith Christian, 17-8; 9. Dallas Christian, 15-9; 10. SA Holy Cross, 17-6.

TAPPS 4A

1. The Woodlands Christian, 16-6; 2. Arlington Grace Prep, 17-7; 3. Colleyville Covenant, 15-8; 4. St. Thomas Episcopal, 9-5; 5. Schertz John Paul II, 15-3; 6. Lubbock Trinity Christian, 12-11; 7. Austin Texas School for the Deaf, 13-4; 8. SA Lutheran, 18-9; 9. Kennedale Fellowship, 14-4; 10. Trinity Willow Park, 8-2.

TAPPS 3A

1. Dallas Yavneh, 17-3; 2. Marble Falls Faith, 14-1; 3. Midland Classical, 18-5; 4. SA Castle Hills, 15-6; 5. Brazos Christian, 11-8; 6. Denton Calvary, 16-9; 7. New Braunfels Christian, 16-11; 8. Tomball Rosehill Christian, 12-6; 9. Texoma Christian, 11-10; 10. Watauga Harvest, 5-7.

TAPPS 2A

1. Huntsville Alpha Omega, 17-6; 2. Austin Waldorf, 14-7; 3. Conroe Covenant, 15-9; 4. Galveston O’Connell, 23-3; 5. Temple Holy Trinity, 14-6; 6. FW Bethesda, 15-6; 7. Victoria Faith, 17-8; 8. Shiner St. Paul Catholic, 5-5; 9. Bryan St. Joseph, 8-8; 10. Lubbock All-Saints, 8-11.

TAPPS 1A

1. Lubbock Kingdom Prep, 15-4; 2. Baytown Christian, 10-5; 3. Dallas Tyler Street Christian, 6-2; 4. Alamo Macedonian, 14-7; 5. Longview Trinity, 10-3; 6. Weatherford Christian, 11-7; 7. Waco Eagle Christian, 14-9; 8. Amarillo Holy Cross, 10-4; 9. Houston Beren; 10. WF Notre Dame, 9-8.

___

GIRLS PUBLIC

Class 6A

1. Duncanville, 23-3; 2. DeSoto, 21-2; 3. Cypress Creek, 27-0; 4. Cedar Hill, 21-6; 5. Arlington Martin, 24-4; 6. South Grand Prairie, 25-2; 7. Denton Guyer, 21-4; 8. Humble Atascocita, 24-3; 9. Cypress Ranch, 21-3; 10. Humble Summer Creek, 20-4; 11. Plano, 21-4; 12. Austin Westlake, 20-6; 13. Hurst Bell, 22-3; 14. Cibolo Steele, 18-8; 15. Keller, 19-4; 16. Waco Midway, 20-5; 17. Smithson Valley, 19-3; 18. Killeen Harker Heights, 22-5; 19. Beaumont United, 20-4; 20. Garland Sachse, 18-6; 21. Cedar Park Vista Ridge, 19-6; 22. Lake Travis, 18-8; 23. SA Reagan, 19-7; 24. League City Clear Springs, 20-6; 25. Fort Bend Bush, 13-10.

Class 5A

1. Amarillo, 24-2; 2. Cedar Park, 21-3; 3. Red Oak, 17-6; 4. CC Carroll, 22-4; 5. Alvin Shadow Creek, 21-4; 6. Georgetown, 20-7; 7. Mansfield Timberview, 17-8; 8. Fort Bend Hightower, 21-5; 9. Denton Braswell, 19-4; 10. CC Veterans Memorial, 22-6; 11. WF Rider, 22-1; 12. Royse City, 18-5; 13. SA Veterans Memorial, 18-7; 14. Kerrville Tivy, 21-4; 15. College Station, 19-5; 16. Mont Belvieu Barbers Hill, 22-4; 17. Brownsville Veterans, 22-5; 18. Frisco Liberty, 17-9; 19. Boerne Champion, 19-6; 20. Lubbock Monterey, 23-3; 21. Lake Dallas, 16-4; 22. Jacksonville, 14-8; 23. CC Flour Bluff, 11-6; 24. CC Tuloso-Midway, 18-6; 25. Huntsville, 14-6.

Class 4A

1. Canyon, 21-1; 2. Argyle, 21-5; 3. Sour Lake Hardin-Jefferson, 19-8; 4. Beeville Jones, 23-2; 5. Fairfield, 22-3; 6. Decatur, 24-3; 7. Sunnyvale, 25-2; 8. Bullard, 24-4; 9. San Elizario, 21-4; 10. La Grange, 21-3; 11. Bridgeport, 18-5; 12. Glen Rose, 20-6; 13. Houston Yates, 11-6; 14. Jasper, 24-5; 15. Hereford, 16-6; 16. Devine, 19-5; 17. Stephenville, 20-7; 18. Hidalgo, 24-4; 19. Dallas Lincoln, 14-7; 20. Dallas Pinkston, 17-5; 21. CC West Oso, 15-8; 22. Houston Yates, 13-6; 23. Brownsboro, 20-6; 24. Robstown, 21-3; 25. Fredericksburg, 19-8.

Class 3A

1. Shallowater, 25-0; 2. Mount Pleasant Chapel Hill, 21-2; 3. Tuscola Jim Ned, 23-3; 4. Idalou, 20-6; 5. Woodville, 21-4; 6. Poth, 17-3; 7. Pottsboro, 20-4; 8. Wall, 15-7; 9. Schulenburg, 20-4; 10. Odem, 20-6; 11. Mineola, 19-4; 12. Ponder, 15-10; 13. Brock, 19-7; 14. Edgewood, 20-5; 15. Brownfield, 20-3; 16. Grandview, 20-4; 17. Winnsboro, 17-6; 18. Bells, 19-5; 19. Canadian, 18-6; 20. Howe, 17-5; 21. Franklin, 14-3; 22. Emory Rains, 17-7; 23. Luling, 16-6; 24. Jarrell, 19-6; 25. Hitchcock, 14-4.

Class 2A

1. Martins Mill, 25-0; 2. Vega, 24-0; 3. Woden, 24-0; 4. Gruver, 18-2; 5. Panhandle, 20-3; 6. San Saba, 25-2; 7. Grapeland, 21-5; 8. Mason, 20-3; 9. Muenster, 22-3; 10. Snook, 20-5; 11. Haskell, 19-3; 12. Wellington, 19-5; 13. Era, 16-8; 14. Goldthwaite, 20-4; 15. Collinsville, 19-6; 16. Centerville, 19-6; 17. Alvord, 15-5; 18. Santo, 15-8; 19. Marlin, 14-4; 20. Farwell, 17-7; 21. Yorktown, 19-3; 22. Douglass, 17-5; 23. Port Aransas, 17-8; 24. Hico, 19-3; 25. Falls City, 17-7.

Class 1A

1. Nazareth, 17-8; 2. Dodd City, 22-4; 3. Huckabay, 21-2; 4. Lipan, 20-3; 5. Ropesville, 18-2; 6. Lenorah Grady, 18-3; 7. Whiteface, 17-5; 8. Ackerly Sands, 21-3; 9. New Home, 18-4; 10. Moulton, 15-7; 11. Hermleigh, 16-7; 12. Eula, 19-6; 13. Rocksprings, 15-5; 14. Blackwell, 21-5; 15. Saltillo, 20-7; 16. Westbrook, 16-6; 17. Slidell, 19-4; 20. La Rue La Poynor, 16-6; 18. Brookesmith, 17-3; 19. Tilden McMullen County, 18-2; 23. Abbott, 15-0; 21. Chireno, 17-8; 22. Lorenzo, 16-7; 24. Strawn, 12-1; 25. Veribest, 15-8.

GIRLS PRIVATE

TAPPS 6A/SPC

1. Houston The Village, 26-3; 2. Plano John Paul II, 25-3; 3. FW All Saints Episcopal, 23-0; 4. Argyle Liberty Christian, 27-2; 5. Dallas Bishop Lynch, 16-11; 6. Plano Prestonwood Christian, 12-9; 7. Concordia Lutheran, 24-12; 8. Houston St. Agnes, 13-12; 9. Houston Episcopal, 15-4; 10. SA Antonian, 14-17.

TAPPS 5A

1. FW Southwest Christian, 15-6; 2. CC Incarnate Word, 22-8; 3. Mesquite Dallas Christian, 12-10; 4. Victoria St. Joseph, 19-6; 5. Austin Hyde Park, 15-6; 6. Tyler Grace Community Christian, 9-9; 7. Austin Regents, 10-8; 8. Frisco Legacy Christian, 16-7; 9. Houston Lutheran South, 10-5; 10. Houston Second Baptist, 7-11.

TAPPS 4A

1. Austin Texas School for the Deaf, 20-2; 2. Boerne Geneva, 17-2; 3. Lubbock Christian, 15-4; 4. Dallas Shelton, 11-1; 5. Kennedale Fellowship, 16-6; 6. The Woodlands Christian, 11-4; 7. Flower Mound Coram Deo, 16-8; 8. Waco Reicher, 13-10; 9. Lubbock Trinity Christian, 11-7; 10. Schertz John Paul II Catholic School, 11-8.

TAPPS 3A

1. Midland Classical, 17-4; 2. Hallettsville Sacred Heart Catholic, 16-7; 3. Tomball Rosehill Christian, 16-7; 4. Round Rock Christian, 13-1; 5. Marble Falls Faith, 14-3; 6. Waco Live Oak Classical, 14-5; 7. Beaumont Legacy Christian, 9-6; 8. Sherman Texoma Christian, 15-8; 9. The Woodlands Legacy Prep, 12-11; 10. Dallas Lutheran, 8-8.

TAPPS 2A

1. Austin Waldorf, 17-1; 2. Lubbock Southcrest, 8-3; 3. Muenster Sacred Heart, 10-10; 4. Shiner St. Paul Catholic, 6-3; 5. Longview Christian Heritage, 14-7; 6. FW Bethesda, 11-6; 7. Plano Coram Deo, 11-10; 8. Bryan Allen, 9-4; 9. Victoria Faith, 13-10; 10. Conroe Covenant Christian, 6-6.

TAPPS 1A

1. SA Legacy, 12-5; 2. Lubbock Kingdom Prep, 9-9; 3. Universal City 1st Baptist, 7-2; 4. Alamo Macedonian, 10-5; 5. WF Notre Dame Catholic, 7-4; 6. Palmhurst Faith Christian, 8-3; 7. Kingwood Covenant Prep, 7-7; 8. Edinburg Harvest, 7-1; 9. Weatherford Christian, 7-4; 10. Longview Trinity, 9-8.

Copyright 2020 Nexstar Inc. All rights reserved. This material may not be published, broadcast, rewritten, or redistributed.

Current status of COVID-19 testing in San Angelo

Pro Football Challenge 2020